• Марина Кафтан

Захист не працює?

Неправда - від долі не втекти, немає сенсу якось захищатися


Ілюстрація: Юлія Тверітіна

 

У кожного, мабуть, є друг, який принципово не пристібається в машині, не вдягає шолом, коли сідає на мопед, є противником щеплень чи вірить, що у презервативі займатися сексом не може. Звісно, кожна доросла повносправна людина може робити зі своїм життям, що хоче.


Але що, як її дії стають небезпечними і для тебе? Зазвичай, тебе починають переконувати, що захист – це просто формальність, так ніхто не робить, вони тисячу разів так робили й нічого і взагалі, якщо справді станеться аварія / епідемія / секс, це все одно не допоможе.


Ні масці


Є два полюси переконань.

На одному - ті, хто запевняють, що медична маска класу N95 (FFP3) майже на 100% захищає того, хто її носить. На іншому - ті, хто вважає, що жодна маска не стане перешкодою для вірусу. Правда, як завжди, посередині.


Останні дослідження сходяться приблизно на таких даних: якщо маски блокують лише 60 % вірусів і їх носять лише 60 % населення, індекс R0 стає меншим за одиницю. R0 - індекс репродукції, тобто коефіцієнт відтворення вірусу. Наприклад, якщо R=2, кожний хворий заражає ще двох і вірус поширюється доволі швидко. Якщо ж він менший за одиницю, далеко не кожна людина заразить когось і поступово епідемія завершиться.


Ні презервативу


Битви за те, вдягати презерватив чи ні, скочуються до того, що деякі генії потайки знімають кондом вже під час акту (англійською аж цілий термін для цього є - stealthing).

Які тільки аргументи не наводять: це несправжній секс, відчуття не ті, дорого, незручно, все одно може порватися…


Але давайте будемо чесними – вони просто не вміють ними користуватися! Презервативи, як і футболка, наприклад, мають підійти й бути потрібного розміру. Так, для цього доведеться поставити кілька експериментів, а ще бажано потренуватися в спокійній обстановці й з увімкненим світлом – щоби навчитися вдягати презерватив правильно.


Якщо користуватися ним правильно, презерватив у приблизно 85-95% випадків вбереже від незапланованої вагітності або інфекцій, що передаються статевим шляхом (утім, не від усіх, тому варто час від часу таки робити аналізи та за потреби лікуватися). Але погодься, без нього таких шансів взагалі катма. Десь така ж кількість пар (85 %), які не використовують контрацепцію, за той же час завагітніють.


Ні пристібанню


Ще один «уявний друг» ніколи не пристібається в машині.

Ще один «уявний друг» ніколи не пристібається в машині. Він запевняє: так безпечніше, адже можна швидко вистрибнути з автівки, якщо та загориться чи нападуть грабіжники. Водії ховають ремені, купують заглушки, щоби машина не пищала, змушуючи захистити своє життя… Вони праві?


Ні. Статистика невблаганна: ремінь зменшує імовірність тяжких травм або загибелі під час аварії на передньому сидінні на 50 %, на задньому - на 73 %. Ця ж статистика каже - найрідше пристібаються водії, молодші за 25 років.

Головне у користуванні ременем безпеки – застібнути його правильно. Нижня частина – нижче за живіт, верхня – по діагоналі від плеча (не під рукою!). Фішка в тому, щоби під час зіткнення найбільше навантаження припало на міцні кістки – грудну клітину та таз, а не на ніжний і вразливий живіт. Ті, хто не пристебнувся на задньому сидінні, не лише мають шанс серйозно травмуватися, вдарившись об передні сидіння, а й травмувати чи вбити тих, хто їде попереду. Адже фізичні закони ігнорувати складніше, ніж ПДР: на швидкості 50 км/год вага середнього чоловіка збільшується до трьох тон.


 

Одним словом, захист – працює! Ти, головне, не забувай ним правильно користуватися.

51 перегляд